Masaż kobido to pochodzący ze wschodu masaż określany niechirurgicznym liftingiem twarzy. Jest to doskonała alternatywa dla zabiegów medycyny estetycznej. Kobido wywodzi się z medycyny chińskiej znany jako "anma" czyli naciskanie i pocieranie, natomiast około XIV wieku pojawił się w Japonii już jako nowa technika masażu "kobido".
Masaż kobido składa się z 5-6 etapów oraz różnych technik, mających swoje określone działanie . Powolne ruchy mają za zadanie zrelaksować , odprężyć masowaną osobę i usunąć nadmiar nagromadzonej limfy. Szybkie i intensywne ruchy działają nie tylko na powierzchnię skóry stymulując ją ale i na jej głębsze warstwy oraz tkanki powodując, że napięte mięśnie na twarzy ulegają rozluźnieniu , dzięki czemu osiągamy naturalny efekt liftingu.
Kobido rozluźniając i usuwając nadmierne napięcia ,pomaga również przy problemie bruksizmu, czyli nadmiernemu zaciskaniu szczęki oraz przy bólach głowy i migrenach.
Transbukalny masaż twarzy - inaczej policzkowy, to masaż polegający na obustronnym ugniataniu tkanek twarzy , zarówno od zewnętrznej powierzchni skóry, jak i od środka jamy ustanej. Twórcą techniki tego masażu jest francuska biochemik Joelle Ciocco, która chciała stworzyć odmładzający zabieg liftingujący bez konieczności iniekcji. Masaż ten, jak jak żaden inny umożliwia przywrócenie owalu twarzy, oraz elastyczności tkanek głębokich.
Masaż transbukalny polecany jest szczególnie w przypadku utraty owalu ,pojawienia się tzw. chomików, drugiego podbródka, widocznych bruzd nosowo-wargowych, linii marionetek, zmarszczek wokół ust, bruksizmu, nadmiernego napięcia w okolicy żuchwy, opadania kącika ust.
Efekty obu masaży zauważalne są już po pierwszym zabiegu, jednak w celu osiągnięcia optymalnych rezultatów i usunięcia napięć najlepiej jest wykonać serię masażu ,ok 6-8 zabiegów , raz na 7-10 dni, a następnie dla podtrzymania efektów wykonywać go raz w miesiącu. Masaż kobido i masaż transbukalny jest również świetnym relaksem.
Do przeciwskazań przy obu masażach zaliczamy:
-stany zapalne skóry, świeże rany, przerwanie ciągłości naskórka
-gorączka
-nieleczone nadciśnienie tętniczne
-ekstrakcja zęba, ropne stany zapalne uzębienia
-trądzik różowaty w fazie rzutu
-choroby nowotworowe, chemioterapia
-zabiegi medycyny estetycznej (kwas hialuronowy, nici-musi upłynąć odpowiedni czas od zabiegu)
-świeżo wykonany makijaż permanentny czy tatuaż w miejscu zabiegowym
Idealnym dopełnieniem masaży, zarówno w trakcie zabiegu jak i w pielęgnacji domowej jest taping estetyczny, który poleca na oklejaniu wybranych partii twarzy taśmami, które mają za zadanie rozluźnić mięśnie twarzy.